• Banner1
  • Banner_cbidgp_2
  • Banner_cbidp_3

WODA bez koronowirusa

2020.03.18

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, że koronawirus COVID-19 nie stanowi zagrożenia dla systemów wodociągowych, a tym samym wody przeznaczonej do picia.


W wytycznych „Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus” WHO potwierdza, iż:

  • nie ma dowodów na przeżycie koronawirusa COVID-19 w wodzie pitnej lub ściekach
     
  • na podstawie badań koronawirusów ludzkich o podobnej do COVID-19 morfologii i strukturze chemicznej wyklucza się obecność pandemicznego wirusa w wodach powierzchniowych i podziemnych ani możliwość ich przenoszenia się przez zanieczyszczoną wodę pitną. „Wirus COVID-19 jest wirusem otoczkowym, z delikatną błoną zewnętrzną. Zasadniczo wirusy otoczkowe są mało stabilne w środowisku i są bardzo podatne na utleniacze, takie jak chlor.” – czytamy w dokumencie
     
  • chociaż do tej pory nie ma dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie lub ściekach, wirus prawdopodobnie ulegnie inaktywacji znacznie szybciej niż pozbawione otoczki ludzkie wirusy jelitowe, takie jak znane nam rotawirusy czy zapalenie wątroby typu A

Co najistotniejsze, stosowane przez zakłady uzdatniania wody procesy dezynfekcji wody, w tym promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne (chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru) skutecznie eliminują koronawirusy.

W miejscach, w których nie ma dostępu do centralnego systemu wodociągowego, równie skutecznie usuwają lub niszczą wirusy domowe technologie: gotowanie, stosowanie filtrów ultrafiltracyjnych lub nanomembranowych, naświetlanie promieniami słonecznymi oraz odpowiednio dozowany wolny chlor. 

Nie mamy zatem podstaw do obaw do używania wody, która dociera do naszych domów. Co więcej,  woda ta w połączeniu z mydłem pomaga ograniczać ryzyko zakażenia się panującym obecnie koronawirusem.

Zatem apelujemy o częste i dokładne mycie rąk oraz stosowanie – ze szczególną dokładnością – zasad higieny osobistej.

CBiDGP - Lędziny
43-143 Lędziny, ul Lędzińska 8,
tel.: 32- 32 42 200, fax: 32-32 42 205
e-mail: cbidgp@cbidgp.pl

Godziny urzędowania: 7.00 - 15.00

NIP: PL6460008992, Regon: 271187920
SR w Katowicach, Wydz. Gosp. Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000067459