• Banner1
  • Banner_cbidgp_2
  • Banner_cbidp_3

Czym zajmują się technologiczne ośrodki badawcze?

2021.11.09

Dzisiejszy świat jest praktycznie naszpikowany elektroniką oraz różnego rodzaju technicznymi innowacjami. Rozmaite maszyny produkcyjne, sprzęt budowlany, generatory energii czy elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa zapewniająca niezbędną ochronę. Obecnie nawet architektura staje się coraz bardziej zaawansowana, a co się z tym wiąże, trzeba postawić na zadbanie o jej stan. W jaki sposób i kto w ogóle zajmie się tym zadaniem? W grę wchodzą specjalistyczne ośrodki badań przeprowadzające prace w swoich laboratoriach! W poniższym tekście pochylimy się nad 3 przykładami zadań, jakimi trudnią się takie placówki - zapraszamy!

Standaryzacja i kalibracja urządzeń

Każde urządzenie przed użyciem powinno zostać odpowiednio skalibrowane - tylko taki zabieg zapewni uzyskanie precyzyjnych wyników. Przykładem jest wzorcowanie mierników elektrycznych. Do czego jest to potrzebne? Najpierw warto wyjaśnić, do czego takie mierniki służą. Ich zadaniem jest pomiar bezpieczeństwa instalacji, czyli rezystancji, impedancji pętli zwarcia, rezystancji uziemienia, czy też rezystywności gruntu. Źle skalibrowany sprzęt to błędne wyniki, a te mogłyby w skrajnych przypadkach doprowadzić do katastrofy. Jeśli chodzi o samo wzorcowanie, to odbywa się ono w laboratoriach, z wykorzystaniem specjalistycznych sprzętów. Najczęściej proces ten polega na wykorzystaniu metody porównawczej, do czego używa się określonych wzorców pomiarów. Technika ta przewiduje zadanie właściwej wartości na kalibratorze.

Precyzyjny pomiar pola elektromagnetycznego

Warto wiedzieć, że w momencie podłączenia przewodu dowolnego urządzenia do gniazdka, powstaje wokół niego tak zwane pole elektryczne. Ba, takie pole jest emitowane nawet i bez podłączenia! W połączeniu z polem magnetycznym otrzymuje się z kolei pole elektromagnetyczne. Co to takiego? Jest to naturalne zjawisko fizyczne, które występuje praktycznie w całym wszechświecie. Pole to jest wytwarzane przez jądro Ziemi, Słońce, zjawiska atmosferyczne, a nawet… przez ludzi. Należy wspomnieć, że dopuszczona przez Ministerstwo Zdrowia norma PEM dla częstotliwości 2 GHz to 61 V/m. Inne kraje mają nieco inne normy, z czego w Rosji są najbardziej restrykcyjne. Co ciekawe, w USA standaryzacja jest wyższa od tej w Rosji aż 1000-krotnie! Jeśli chodzi z kolei o samo mierzenie, to ośrodki badawcze korzystają z nowoczesnych mierników, pozwalających na precyzyjne określenie ilości elektrosmogu w danym miejscu.

Jeszcze innym zadaniem, w którym specjalizują się wspomniane wcześniej ośrodki, są pomiary drgań budynków. Jak wiadomo, na każdą nieruchomość oddziaływają różnorodne, mniejsze lub większe siły, przez co praktycznie każdy obiekt jest narażona na nieustanne wibracje. Jaki ma to wpływ? Przede wszystkim mogą doprowadzić do naruszenia konstrukcji, a na dodatek drgania mają negatywny wpływ na ludzki organizm.

CBiDGP - Lędziny
43-143 Lędziny, ul Lędzińska 8,
tel.: 32- 32 42 200, fax: 32-32 42 205
e-mail: cbidgp@cbidgp.pl

Godziny urzędowania: 7.00 - 15.00

NIP: PL6460008992, Regon: 271187920
SR w Katowicach, Wydz. Gosp. Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000067459