• Banner1
  • Banner_cbidgp_2
  • Banner_cbidp_3

Przegląd rozdzielni elektrycznej, czyli klucz do wydajności

2021.11.09

W skład całego systemu instalacji elektrycznej praktycznie zawsze powinna wchodzić tak zwana rozdzielnia. Co to takiego? Można powiedzieć, że to swego rodzaju „centrum zarządzania”, ponieważ to właśnie ta konstrukcja umożliwia ograniczenie albo zapewnienie dopływu prądu do danego miejsca, łączenie albo rozdzielanie obwodów lub też regulację przepływającej energii. Zawdzięcza się to między innymi specjalnym przekaźnikom, stycznikom czy regulatorom. Nie bez znaczenia jest również gwarancja bezpieczeństwa, nad którym pieczę sprawują bezpieczniki oraz ograniczniki przepięć. Trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednej kwestii - regularnych przeglądach. W jaki sposób są one przeprowadzane? Sprawdźmy to!

Bezpieczeństwo rozdzielni elektrycznej

Nie ma co ukrywać - z prądem nie ma żartów. Duże napięcie i niedostateczne zabezpieczenie w połączeniu z nieodpowiednim przeprowadzeniem wszelkich prac może wiązać się z niemałą katastrofą. Jak temu zapobiec? Są dwa rozwiązania - zaopatrzenie się w specjalistyczny sprzęt, a także postawienie na liczne przeglądy, czyli badania nieniszczące. Przeprowadzając taki test, można sprawdzić, czy żadna część nie uległa uszkodzeniu. Inną opcją jest też odzież ESD, która się nie elektryzuje, dzięki czemu zawdzięcza odpowiednią ochronę. Mimo wszystko trzeba pamiętać o... badaniu sprzętu elektroizolacyjnego!

Na czym polegają badania nieniszczące i diagnostyka?

Gdzie w ogóle wykorzystuje się rozdzielnie elektryczne? Często można je znaleźć na przykład w serwerowniach jako usprawnienie połączenia sieci komputerowych. W takim przypadku absolutnie nie powinno być mowy o awarii, co zonacza, że trzeba postawić na regularne kontrole. Najprostszym, najskuteczniejszym, ale również innowacyjnym rozwiązaniem są badania termowizyjne rozdzielni elektrycznych. Okazują się całkowicie nieniszczące, a wykorzystywane do nich narzędzia praktycznie nie mają żadnego kontaktu z samą rozdzielnią - są bezstykowe. Na czym taka diagnostyka polega?

Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że przeprowadzenie takich badań wiąże się z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Dzięki temu można stale kontrolować nagrzanie rozdzielnicy w momencie jej uruchomienia i działania. Taki test pozwala na analizę wzrostu temperatury danego elementu w stosunku do reszty podzespołów oraz ogólnej temperatury panującej w rozdzielni. Jeżeli stopień ciepła komponentu jest zbyt wysoki, jest to znak, że część ulega przegrzaniu. Co to może znaczyć? Najczęściej to, że wymaga naprawy albo wymiany, gdyż stwarza ryzyko usterki, a nawet zapłonu. Czy każdy może przeprowadzić takie badanie? Niestety nie - zająć powinna się tym odpowiednio przeszkolona osoba mająca wiedzę oraz doświadczenie w posługiwaniu się kamerą. Tylko tak przeprowadzone testy okażą się w 100% wiarygodne.

CBiDGP - Lędziny
43-143 Lędziny, ul Lędzińska 8,
tel.: 32- 32 42 200, fax: 32-32 42 205
e-mail: cbidgp@cbidgp.pl

Godziny urzędowania: 7.00 - 15.00

NIP: PL6460008992, Regon: 271187920
SR w Katowicach, Wydz. Gosp. Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000067459