• oridug2
  • oridug_slajder5

Badania magnetyczne lin odciągowych-ROBOT

Ośrodek Rzeczoznawstwa i Dozoru Urządzeń Górniczych we współpracy ze swoim brytyjskim partnerem, firmą Ropetech oferuje badania magnetyczne i wizualne lin odciągowych z zastosowaniem ROBOTA.

Robot to nowoczesna technika badawcza umożliwiająca prowadzenie badań i konswerwację lin na obiektach, gdzie ich wykonanie w sposób tradycyjny wiąże się z poważnymi trudnościami.

Robot stosowany jest do badania lin odciągowych, w które wyposażone są różnego typu maszty, kominy, mosty czy innych konstrukcje.

Robot jest urządzeniem transportowym, spełniającym kilka funkcji, w zależności od potrzeb i opcji sprzętowych. Jego podstawę stanowi napęd gąsienicowy umożliwiający przemieszczanie się pod dużym kątem po linach masztów czy kominów stalowych o wysokości nawet kilkuset metrów. Ruch urządzenia jest sterowany zdalnie.

Niezwykle istotny jest fakt, iż ze względu na swoją budowę umożliwia prowadzenie badań wizualnych i magnetycznych na całej długości lin, a nie tylko w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia eksploatacyjne.

Robot – badania magnetyczne lin odciągowych i ich konserwacja
Do wykonania badania magnetycznego liny odciągowej do urządzenia mocowana jest głowica magnetyczna, która pchana przez robot porusza się po linie. Wcześniej urządzenie usuwa warstwę smaru z liny, umożliwiając wykonanie badania, a po jego realizacji ponownie pokrywa ją środkiem konserwującym.

Robot – badania wizualne lin odciągowych
Do wykonania inspekcji wizualnej, do urządzenia jest instalowana kamera. Podczas ruchu robota po linie rejestrowany jest obraz pozwalający na wizualną kontrolę zewnętrznej części liny.

Badania wykonywane przy pomocy robota gwarantują liczne korzyści techniczne i finansowe oraz w zakresie bezpieczeństwa. Najistotniejsze zalety tego urządzenia to:

  •     badanie liny bez zatrzymywania procesu technologicznego obiektu
  •     płynność ruchu i jednostajna prędkość zapewniają poprawną interpretację wyników
  •     możliwość prowadzenia badań w miejscach trudnodostępnych
  •     możliwość badania liny na całej długości
  •     eliminacja konieczności wspinania się na wysokie konstrukcje celem wykonania badania
  •     poprawa stanu bezpieczeństwa i jakości pracy

CBiDGP - Lędziny
43-143 Lędziny, ul Lędzińska 8,
tel.: 32- 32 42 200, fax: 32-32 42 205
e-mail: cbidgp@cbidgp.pl

Godziny urzędowania: 7.00 - 15.00

NIP: PL6460008992, Regon: 271187920
SR w Katowicach, Wydz. Gosp. Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000067459